3 gode grunde til at bruge commissioning

3 gode grunde til at bruge commissioning

Der er sket meget i byggeriet i gennem de seneste 5 årtier, blandt andet er vores bygninger er blevet langt mere tekniske.

I løbet af de sidste 50 år er der sket meget i byggeriet. Vores bygninger er blevet langt mere tekniske, og det, at de installationer, der er i bygningerne, virker rigtigt sammen, har fået enormt stor indflydelse på brugernes tilfredshed med bygningerne.

– Ofte er der desværre problemer med at få de her systemer til at fungere ordentligt. Det hænger nok blandt andet sammen med den udvikling, som byggeriet har været igennem. Der er rigtig mange af vores traditionelle strukturer, som er bygget op om konstruktion, arkitektur, og andre fysiske ting, hvor man kan se om det ser ordentligt ud. Men installationerne kan man ikke bare kigge på og se, om det virker eller ikke virker. Og det er nok årsagen til, at der er så utroligt mange fejl i byggeriet som bliver afleveret, siger Simon B. Skaarup, ingeniør og indehaver af CX1 Rådgivende Ingeniørfirma.

Derfor er commissioning gennem de seneste år vundet frem i byggeriet i Danmark. Commissioning er kort forklaret en proces, som er tilrettelagt for at sikre, at når et byggeri afleveres, så fungerer det som det skal. Simon B. Skaarup underviser på Molio Kursers kursus Commissioning og performancetest. Han deler her sine tre bedste grunde til at bruge commissioning:

Det bedste, man kan have efter et byggeri, er glade brugere. Hvis de mennesker, som bor i eller bruger et hus, er glade, så kan næsten alt lade sig gøre.
Simon B. Skaarup, ingeniør og indehaver af CX1 Rådgivende Ingeniørfirma

1. Glade brugere

– Det bedste, man kan have efter et byggeri, er glade brugere. Hvis de mennesker, som bor i eller bruger et hus, er glade, så kan næsten alt lade sig gøre. Omvendt, hvis de ikke er tilfredse med det, så er det fuldstændig ligegyldigt hvor energirigtigt, smukt eller billigt byggeriet er. Hvis folk ikke er glade, er alt andet lige meget.

Det som man sikrer sig ved at have en commissioningproces, er ren besked over for brugerne. Man sikrer sig at byggeriet fungerer så godt, som det overhovedet kan lade sig gøre, på det tidspunkt hvor folk begynder at tage det i brug. Og det giver tilfredse brugere, fordi de oplever at tingene fungerer som de skal.

Når man har en commissioningproces, løfter man generelt kvaliteten i byggeriet.
Simon B. Skaarup, ingeniør og indehaver af CX1 Rådgivende Ingeniørfirma

2. Kvalitet

– Når man har en commissioningproces, løfter man generelt kvaliteten i byggeriet på en måde, der gør at bygherren får meget mere for pengene.

Man kommer ud i alle de hjørner, hvor man normalt ikke ser. Hvis ikke der er nogen, som har fokus på at tingene arbejder rigtigt sammen, og at de bliver testet ordentligt, så får man simpelthen ikke den samme kvalitet i byggeriet.

Et klassisk eksempel er, at når jeg kaldes ud til funktionsafprøvninger, så har alle folk sagt: "Simon, du kan bare komme. Vi er færdige nu, og det virker som det skal". Jeg skal ikke kunne sige, om der har været en enkelt gang, hvor det var rigtigt.

Men som jeg husker det, finder vi fejl hver eneste gang. Og vi finder tit temmeligt alvorlige fejl. Og vi finder tit mange. Fejl, som måske aldrig var blevet opdaget, hvis man ikke havde lavet de her tests. Så der er sådan helt overordnet et kvalitetsrationale ved commissioning. Man får simpelthen et betydeligt bedre byggeri af det.

3. Energibesparelser

– Der er gentagne gange påvist betydelige energibesparelser ved commissioning. Byggeriet står for cirka en tredjedel af Danmarks energiforbrug. Og det er særligt de systemer, som commissioningen holder øje med, som sluger energi.

Så der er et stort potentiale i at få systemerne trimmet, når man bygger, og på den måde sikre energibesparelser efter aflevering.

Tilmeld nyhedsmail